دسته‌ها
خرید شال

خرید لباس ورزشی نوروز هویت یکتاپرستی و ضداستکباری ایرانیان

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ثبت جهانی نوروز را با عث نزدیکی فرهنگی ایران و دیگر کشور‌های همسایه برگزار کننده نوروز دانست و تاکید کرد: ثبت این مهم تاریخی باعث معرفی هویت فرهنگی ایرانیان به جهان به عنوان یک کشور پایبند به ارزش‌های توحیدی و ضد استکباری می‌شود.
 
به گزارش خانه ملت،”سیامک مره صدق” نوروز را برای کلیمیان ایرانی عید تحول طبیعت معرفی کرد و گفت: تفاوت‌های مذهبی بر فراگیری مراسم نوروز در ایران تاثیری ندارد و تمامی ادیان سرزمین ایران جشن نوروز را به عنوان یک جشن ملی در کنار هم برگزار می‌کنند.
نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، از پایبندی ایرانیان کلیمی مقیم خارج از ایران خبر داد و افزود: ایرانیان کلیمی به دلیل نقش بارز فرهنگ ایرانی در هویت ایرانیان کلیمی، در هر کشوری که ساکن باشند مراسم نوروز را به عنوان عید مشترک تمامی ایرانیان برگزار می‌کنند.
مره صدق فرهنگ ایرانی را جز جدایی ناپذیر تفکر ایرانیان یهودی دانست و تاکید کرد: فرهنگ ایرانی در بین تمامی ایرانیان کلیمی ریشه دارد و مراسمی مثل نوروز، روز طبیعت، روز بوستان وسفره هفت سین متشکل از هفت سین معروف و کتاب مقدس یهودیان و زبور داوود و غذاهای شریعت یهودی، در بین کلیمیان با تفاوت‌های اندکی برگزار می‌شود.
وی با اشاره به همزمانی تقریبی عید نوروز با عید پسح، افزود: عید پسح، عید خروج بنی‌اسراییل از مصر و پیروزی موسی بر فرعون است که همزمانی تقریبی این دو عید باعث شده بسیاری از مراسم عید نوروز از جمله سبز کردن سبزه که از فرهنگ ایرانی اخذ و وارد جشن پسح یهودیان شد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین ثبت جهانی نوروز را باعث نزدیکی، فرهنگی ایران و دیگر کشور‌های همسایه مثل تاجیکستان، هند و کشورهای آسیای میانه  دانست و تاکید کرد: ثبت این مهم تاریخی و معرفی فرهنگ ایرانی به جهانیان باعث پررنگ شدن هویت فرهنگی ایرانیان به جهان به عنوان یک کشور پایبند به ارزش‌های توحیدی و ضداستکباری می‌شود.